شما هم فکر می کنید که خود انضباطی به صورت ذاتی و یا مادرزاد هست؟ طرز برخورد با نوجوان بی نظم

با قاطعیت می‌توان گفت، این ویژگی مهم را با تمرین و تکرار روزانه در زندگی میشه یادگرفت.

حالا می خواهیم بدونیم که با چه ابزاری میشه عادات خوب داشته باشیم و عادت‌های نامناسب  را ترک کنیم و مهارت خودانضباطی خودمون را تقویت کنیم. مهارتی که می‌تواند امکان یک زندگی با کیفیت بالاتر به ما هدیه کند.

گام های اصلی رسیدن به خود انضباطی

گام اول

عوامل بی انضباطی را کم یا حذف کنید. خود کنترلی مثل ضرب المثل قدیمی «از دل برود هر آنکه از دیده برفت» است. از بین بردن موانع و عواملی که موجب بی‌انضباطی می‌شود، اولین گام در رسیدن به خودانضباطی هست. برای مثال اگر شما درصدد کنترل مقدار مصرف غذایی خود در طول روز هستید، شاید بهترین راه دور نگه داشتن مواد غذایی در طول روز باشد. یا برای مدیریت زمان خود می‌توانید تلفن همراه خود در ساعت مشخص کاری خاموش کنید یا حتی استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را به زمان محدودی از روز اختصاص دهید.

سعی کنید برای رسیدن به موفقیت در گام اول، از عواملی که موجب بی‌انضباطی می‌شوند، دوری کنید.

گام دوم

به‌طور منظم و سالم غذا میل کنید. مطالعات نشان می‌دهد که کاهش قند خون در بدن موجب تضعیف عزم و اراده در افراد می‌شود. هنگامی که شما احساس گرسنگی می‌کنید، دچار ضعف در تمرکز و در نتیجه کاهش بهره‌وری مغز می‌شوید، ضمن اینکه گرسنگی علاوه‌بر ایجاد اختلال در فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز دارد، باعث بدخلقی و بدبینی می‌شود. به‌منظور طی کردن روزی با کیفیت، در سراسر روز از میان‌وعده‌هایی سالم و در فواصل زمانی مناسب استفاده کنید.

تغذیه منظم به تنظیم سطح قند خون و بهبود در مهارت‌های تصمیم‌گیری و تمرکز کمک می‌کند و به مغز شما اجازه هدف‌گذاری و اولویت‌بندی مناسب‌تری را می‌دهد.

گام سوم طرز برخورد با نوجوان بی نظم

منتظر داشتن «احساس خوب» در خود نمانید. بهبود مستمر و خودانضباطی به معنای تغییر در روال عادی زندگی است بنابراین می‌تواند ناراحت‌کننده و دشوار باشد. رفتارهای عادت‌گونه به بخشی از مغز که با احساسات، الگوهای ذهنی و خاطرات فرد وابسته است، ارتباط دارد. از طرفی تصمیم‌گیری‌ها در ناحیه کاملا متفاوت در مغز انجام می‌شود، وقتی رفتاری تبدیل به عادت می‌شود، مغز به‌صورت خودکار به سمت ناحیه احساسی می‌رود و بنابراین هنگام تغییر در عادات بد قبلی و ایجاد عادات جدید که نیاز است ناحیه تصمیم‌گیری در مغز فعال شود، در مقابل این تغییرات مقاومت به‌وجود خواهد آمد. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع هیچ گاه منتظر ایجاد احساس خوب در خود نمانید چرا که اساس خودانضباطی تغییر در عادات نامناسب در فرد است.

گام چهارم

برای استراحت و پاداش‌دهی به خود برنامه‌ریزی کنید. خودانضباطی به معنای این نیست که از فردا رژیم سخت غذایی اتخاذ کنید یا یک شبه تبدیل به اسطوره انضباط شوید! بلکه نیاز است با شیبی مناسب به سمت خودانضباطی حرکت کنید. برای مثال اگر برای خود رژیم غذایی در نظر گرفته‌اید، یک روز در هفته را با در نظر گرفتن یک بستنی به خود استراحت و پاداش بدهید. یا اگر برنامه‌ریزی دقیقی برای انضباط تحصیلی خود در نظر گرفته‌اید، به صورت ملایم این کار را انجام دهید. به هر حال فراموش نکنید باید برای تلاش‌های خود پاداش در نظر بگیرید.

گام پنجم

به سمت جلو حرکت کنید. سازماندهی یک طرز تفکر جدید در کار و زندگی ممکن است همیشه مطابق با برنامه پیشرفت نداشته باشد. این امکان وجود دارد که در مسیر خودانضباطی با شکست‌ها و عدم موفقیت‌هایی مواجه شوید، اما باید مراقب باشید که بدون احساس گناه، خشم، سرخوردگی و سرزنش خود دوباره به مسیر پیشرفت خودانضباطی بازگشته و به سمت جلو حرکت کنید. استفاده از لحظات و فرصت‌های زندگی برای تغییر عادات و رسیدن به خودانضباطی، نیازمند آن است که به‌طور مداوم و به‌صورت کاملا خودآگاه توانایی کنترل و تشخیص انحراف از مسیر را داشته باشید و دوباره به مسیر اصلی بازگردید.

فراموش نکنید خودانضباطی از ذهن شما آغاز می‌شود و این ویژگی موجب تفکر قبل از اقدام می‌شود و در نهایت با خودانضباطی تحقق در هر هدفی در زندگی شما ممکن خواهد بود.