مادربزرگ سلام می رساند و می گوید متاسف است

مادربزرگ سلام می­رساند و می­گوید متأسف است

فردریک بَکمَن، وبلاگ ­نویس و نویسنده­ ی جوان و بسیار موفق سوئدی، سال ۱۹۸۱ در استکهلم به­ دنیا آمد. اولین اثر نویسنده، مردی به نام اُوِه است که در سال ۲۰۱۲ وارد بازار کتاب سوئد شد و بلافاصله با فروشی بیش از ششصد هزار نسخه، در صدر پُرفروش­ترین کتاب­های سال قرار گرفت. مادربزرگ سلام می­رساند و می­گوید متأسف است، نیز با استقبال گسترده­ای در سطح بین­ المللی روبه ­رو شد و ماه­ها در لیست پرفروش­ترین کتاب­های سال ۲۰۱۶ قرار داشت.

این کتاب داستانى درباره ى زندگى و مرگ و همچنین یکی از مهمترین حقوق زندگى است؛ حق متفاوت بودن. داستانى در مورد السا دخترى هفت ساله و مادربزرگ هفتاد و هفت ساله ى دیوانه اى که از بالکن آپارتمان خود با پینت بال به غریبه ها در خیابان شلیک مى کند و در همان حال بهترین دوست السا هم به شمار مى آید. داستانى پر از عشق و امید و بخشش و پذیرش تفاوتها. داستان زندگى السا شما را تا آخرین صفحه ى کتاب به دنبال خود مى کشد. کتابى که اگر خواندنش را از دست بدهید، هرگز خودتان را نخواهید بخشید.

 

بخشی از کتاب مادربزرگ سلام می­رساند و می­گوید متأسف است

وقتی مادربزرگ داری، انگار یک ارتش پشت سرت داری. این بزرگ ترین امتیاز یک نوه است: اینکه بدانی یک نفر همیشه طرف تو است، هرچه پیش بیاید. حتی وقتی اشتباه می کنی. در واقع، مخصوصا وقتی اشتباه می کنی.

یک مادربزرگ هم نقش شمشیر را دارد و هم نقش سپر. وقتی تو مدرسه می گویند السا «متفاوت» است، طوری که انگار متفاوت بودن به معنی بد بودن است، یا وقتی السا با بدن کبود از مدرسه به خانه می آید و مدیر مدرسه می گوید «باید یاد بگیرد با بقیه هم رنگ شود»، این جور وقت ها مامان بزرگ پشت او است.

 

انتخاب با مشاوره تیم خوب نشر کوله پشتی