فیروز نادری دانشمند ناسا

فیروز نادری

فیروز نادری در پنجم فروردین ۱۳۲۵ در شیراز به دنیا آمد.

۴ ساله بود که پدر و مادرش از هم جدا شدند.

وی دوران کودکیش را در شیراز گذراند و پس از پایان دوره ابتدایی به تهران مهاجرت کرد.

نادری دوره کارشناسی خود را در رشته برق در دانشگاه ایالتی آیووا و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به اتمام رساند.

نادری پس از پایان تحصیل به ایران بازگشت و ضمن گذراندن خدمت سربازی، مدتی در مرکز «سنجش از دور ایران» فعالیت کرد.

فعالیت فیروز نادری در ناسا

فیروز نادری ۳۷ سال  در ناسا فعالیت کرد.

او در سال ۱۹۷۹ به «آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا» (JPL) پیوست.

در این سال‌ها در زمینه‌های مختلفی مثل مهندسی سامانه‌ها، توسعه‌ی فناوری، مدیریت برنامه و پروژه‌ی سامانه‌های ارتباط ماهواره‌ای، رصدخانه‌های سنجش از دور زمین، رصدهای اخترفیزیکی و سامانه‌های سیاره‌ای کار کرد.

فیروز نادری بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ مدیر برنامه های «اوریجینز» بود که هدف از آن جستجوی سیاره شبیه به زمین در سامانه های سیاره ای بوده است.

در بخش مهارت تحصیلی اطلاعات مفیدی درباره رشته های مختلف تحصیلی کسب خواهید کرد

فیروز نادری و مریخ!

وی بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ به سمت ریاست برنامه «اکتشاف مریخ» منصوب شد و در این مدت پرتاب موفقیت آمیز مدارگرد «ادیسه مریخ»، پرتاب کاوشگرهای مریخ نورد «روح» و «فرصت» و توسعه مدارگرد «شناسایی مریخ» را در کارنامه خود ثبت کرد.

این موفقیت ها در شرایطی به دست آمد که پیش از ریاست دکتر نادری چندین مأموریت متوالی سازمان فضایی ناسا در پرتاب فضاپیما به سوی مریخ با شکست مواجه شده بود.

در  سال ۲۰۱۱ او به بالاترین پست دوران کاری خود دست یافته و به عنوان مدیرکل اکتشافات منظومهٔ خورشیدی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا منصوب شد و تا سال ۲۰۱۶ که از سمت خود استعفا داد در همین پست مشغول به کار بود.

برنامه آینده

فیروز نادری قصد دارد تجربیاتی را که طی ۳۷ فعالیت در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا به دست آورده در زمینه‌های دیگر به کار بگیرد. او می‌خواهد از این پس به استارتاپ‌ها کمک کرده و به راهنمایی جوانانی که ابتدای کار حرفه‌ایشان هستند بپردازد.