همه‌ی ما خوب می‌دانیم که آنچه در ذهن و فکرمان می‌گذرد، بر تصمیم‌گیری، احساسات و عملکرد و کنترل زمان‌مان تأثیرگذار است. به همین دلیل امروز می‌خواهیم تکنیکی به نام «پومودورو» را بیاموزیم تا بتوانیم حواس‌‌پرتی‌ خود را به تمرکز تبدیل کنیم و در زمان کوتاه بیشترین عملکرد ذهنی را تجربه کنیم.

زمانی که با وظیفه‌ی بزرگی روبرو شدید، آن را به اهداف کوچک‌ و کوتاه‌مدت با زمان محدود تقسیم‌بندی کنید

این تمرین به مغز شما کمک می‌کند که در آن مدت کوتاه بر وظیفه‌ی مشخصی تمرکز کنید و از پرش فکری جلوگیری به عمل آید. همچنین انرژی شما به یکباره از دست نمی‌رود و بازدهی و کارایی‌تان در بالاترین سطح خود خواهد ماند. این سیستم به‌صورت یک چرخه عمل می‌کند و با گذشت زمان متوجه بهبود عادات مغزی‌ خود می‌شوید. نتیجه‌ی وقفه‌های زمانی را نیز در تقویت انگیزه و شکوفایی خلاقیتتان می‌بینید.

اصول و عملکرد تکنیک پومودورو

برای اجرا کردن این تکنیک ساده به هیچ کتاب و برنامه‌ی خاصی محتاج نیستید. کافی است یک تایمر داشته باشید و مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • یک وظیفه‌ی مشخص انتخاب کنید.
  • تایمرتان را روی ۲۵ دقیقه تنظیم کنید.
  • در ازای هر ۲۵ دقیقه تمرکز و فعالیت، ۵ دقیقه استراحت کوتاه داشته باشید.
  • بعد از اینکه ۴ مرتبه دوره‌ی (۵-۲۵) را تکرار کردید، یک استراحت طولانی مدت (۳۰-۱۵ دقیقه) به خود بدهید.

هر دفعه که کاری رو برای اولین بار انجام می‌دیم، ذهنمون به شدت درگیر می‌شه و انرژی زیادی رو صرف می‌کنه اما اگه عادت‌ها ایجاد بشن دیگه می‌تونیم این انرژی رو برای کارهایی که واقعا بهشون نیاز داریم ذخیره کنیم و قدرت ذهنمون رو برای کارهای مهم‌تری خرج کنیم. پس اهمیت عادت‌ها در آینه که اگه شکل نمی‌گرفتن، انجام دادن همه کارها در طول روز برامون سخت و طاقت‌فرسا می‌شه.

استراحت کوتاه مدت برای صرف قهوه، پر کردن لیوان آب، انجام نرمش، قدم زدن در فضای باز و…در نظر گرفته شده است. در استراحت طولانی‌مدت نیز پیشنهاد می‌شود کاری را انجام دهید که از آن انرژی زیادی می‌گیرید تا برای ۴ دوره‌ی (۵-۲۵) بعدی آماده شوید.

موضوع بسیار مهمی که در زمان اجرای تکنیک پومودورو پیش می‌آید، عوامل مختل‌کننده و حواس‌پرتی است. این عوامل می‌توانند یک تماس تلفنی، صدای پیامک، حضور و مکالمه‌ی اعضای دیگر خانواده و…باشند. این اراده خیلی مهم است که شما به دوره‌ی ۲۵ دقیقه‌ی پومودورو خود پایبند بمانید و حواس‌پرتی‌ها را به تعویق بیندازید. ما برای حل این مشکل راهکار (اطلاع‌رسانی-مذاکره-تماس) را پیشنهاد می‌کنیم. این راهکار به شرح زیر است:

  • قبل از شروع دوره‌ی پومودور به اطرافیانتان اطلاع‌رسانی کنید، که در حال تمرکز روی یک پروژه هستید.
  • پیشاپیش زمان بازگشت از مشغولیتتان را اطلاع دهید.
  • در دوره استراحتتان بلافاصله به کاری که ذهنتان را مشغول کرده است بپردازید و برای پیگیری و تماس‌هایتان وقت صرف کنید.